Son dakika haberlere göre, Afganistan’da Taliban’a karşı ilk isyan başladı ve örgüte ait bayraklar indirildi. Aynı kentteki bir stadyumda ise Taliban dört tanınmış komutanı astı. Kabil Havalimanı kapısında ABD askerlerine yalvaran Afgan kadınlar, dünyayı ayağa kaldırdı. Kabil sokaklarında kaydedilen bir video ise, Taliban’ın verdiği mesajların aksine gerçek yüzünü gösterdi. İşte son dakika gelişmeler.

Taliban örgütünün yalnızca dokuz günde tüm vilayetleri ele geçirip başkent Kabil’e girmesiyle Afganistan’dan kaçış başlarken, bugün örgüt ilk büyük şokunu yaşadı. Yerel medya, Taliban’ın halka açık idamlara başladığını bildiriyor.

Taliban’ın genel af ilan edildiği yönündeik açıklamasına rağmen başkent Kabil’de ellerinde ağır silahlar bulunan militanların birçok kişiyi sokak ortasında gözaltına aldığı görüntüler sosyal medyada paylaşıldı.

Çatılarda dolaşan militanların da yer aldığı videoda Taliban üyelerinin gözaltına alınanlara silah doğrulttuğu görüldü. Yüzlerce Kabil sakini ise yaşananları endişe dolu bakışlarla izledi.

TALİBAN’A KARŞI İLK GÖSTERİ

Afganistan’da Taliban’a karşı ilk gösteriler ise, Celalabad, Kunar ve Host kentlerinde gerçekleşti. Afgan bayrakları sallayan protestocuların dağılması için Taliban militanları ateş açtı. Protestocular Afganistan bayrağı yerine Taliban bayrağı kullanılmasına karşı çıkıyor.

Celalabad’dan gelen kent meydanındaki Taliban bayraklarının alkışlarla indirildiği görüldü. Video, kısa sürede sosyal medyada binlerce kez paylaşıldı. Reuters haber ajansı, görgü tanıklarına dayandırdığı haberinde Celalabad’da en az üç protestocunun öldüğünü bildiriyor.

TALİBAN’DAN HALKA AÇIK İDAM

Protestoların ulusal çaptaki gösterilere evrilip evrilemeyeceğini söylemek için henüz erken olduğunu ancak işlerin hızla değiştiğini ve Taliban’ın da bu yüzden gergin olduğunu bildiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir