Son dakika haberlere göre, Afganistan’ın başkenti Kabil’de yaşayanlar bu sabah yepyeni bir dünyaya uyandı, Taliban militanları ellerinde silahlarla köşe başlarında bekliyor. Ülkeden kaçmak isteyenlerin yığıldığı Kabil Havalimanı’ndan ise eşi benzeri olmayan görüntüler geliyor. Silah seslerinin duyulduğu havalimanında insanlar umutsuzca uçaklara tırmanırken, ABD askerlerinin açtığı ateşte çok sayıda ölü ve yaralının olduğu bildiriliyor. Uçaklara saklananlar ise yüzlerce metre yükseklikten yere düştü. Afgan liderle ilgili Rusya kanadından gelen açıklama şok dalgası yarattı.

Afganistan’da Taliban’ın Kabil’e girişi sonrası, tüm dünyayı derinden sarsan olaylar yaşanıyor. Tüm bunların arasında Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani’ye ilişkin Rus elçiliğinin yaptığı açıklama bomba etkisi yarattı. Kabil Havalimanı’nda meydana gelen olaylar ise uzun bir süre unutulamayacak.

Yalnızca dokuz günde Afganistan’ın başkenti Kabil’e giren Taliban örgütü gece yarısı Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda uluslararası medyaya poz verirken, Al Jazeera yaşananları canlı yayınla ekrana getirdi.

Cumhurbaşkanı Eşref Gani Pazar günü Afganistan’dan Özbekistan’a kaçtı, Taliban sözcülerinden biri Kabil’e bu kadar kolay ulaşmalarını beklemediklerini itiraf etti. Afganistan’da savaşın sona erdiğini açıklayan Taliban, ülke içinde ve dışında tüm taraflarla diyaloğa açık olduğunu belirtti.

TALİBAN MİLİTANLARI SOKAKLARDA 

Yaklaşık 4,5 milyon nüfuslu Afganistan’ın başkenti Kabil’in sakinleri, bu sabah Taliban militanlarının ellerinde silahlarla sokaklarda gezdiği yepyeni bir dünyaya uyandılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir